Ściana nad blatem – jak ją zagospodarować? udekorować? żeby kuchnia była piękna i funkcjonalna?

Otóż możliwości jest wiele, mniej więcej tyle ile pomysłów ma projektant. Są materiały bardziej popularne lub jeszcze nieodkryte, tańsze i droższe, takie, które dekorują ścianę lub takie, które ją po prostu zabezpieczają przed tłuszczem, zabrudzeniem.

Najbardziej popularne i najczęściej wykonywane to położenie na ścianie lacobelu (czyli kolorowej szyby) może to być gotowy kolor wybrany z próbnika bądź pomalowanie jej na dowolny kolor ze skali RAL.

lacobel -kuchnia


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No i oczywiście bardziej odważne rozwiązanie to lacobel z grafiką.

grafika

grafika lacobel

Innym typowym pomysłem jest położenie płytek lecz zwykłe gładkie to nijakie rozwiązanie, jeśli już płytki to muszą być dekoracyjne, z fakturą lub z wzorem, takie, które ozdobią naszą kuchnię.

Może to być mozaika

mozaika

Płytki w kształcie cegieł

cegiełki w kuchni

Płytki z wzorem

wzorzyste płytki

Lustro też jest materiałem, który możemy wykorzystać w kuchni, jest niebanalne i mało popularne, dzięki takiemu rozwiązaniu powiększymy i rozświetlimy małe pomieszczenie.

lustro w kuchni

Tylko trzeba pamiętać, że nie jest to materiał dla osób, które mają wieczny chaos na blacie bo wtedy ten chaos będzie podwójny.

Tańsza od poprzednich rozwiązań a równie popularna jest farba tablicowa.

farba tablicowa w kuchni

arba

Ścianę malujemy taką farbą i możemy robić na niej drobne notatki, rysuneczki, przydatne listy zakupów, jadłospis itp. Farba jest zmywalna, można na niej do woli pisać, rysować i zmywać.

Tapeta, wydaje się materiałem absurdalnym do kuchni ale jeśli ją odpowiednio zabezpieczymy a dokładniej mówiąc pomalujemy farbą żywiczą to otrzymamy rozwiązanie odporne na tłuszcz i wodę. Jeśli kuchnia jest częścią salonu tzn. aneksem kuchennym to dzięki tapecie jest bardziej przytulna.

tapeta

Tynki dekoracyjne to rozwiązania indywidualne i niepowtarzalne. Nakładanie tynku to artystyczna praca i za każdym razem efekt może być nieco inny a zarazem oryginalny i spektakularny.

tynk dekoracyjny w kuchni

tynk dekoracyjny

tynk betonowy

Jeśli blat jest z kamienia np. z granitu to okładzina na ścianie też może być z tego samego materiału jednak to jedno z najkosztowniejszych rozwiązań ale jak ma być na bogato to czemu nie.

granit na scianie

Jeśli chcemy uzyskać efekt podobny do kamienia ale mamy nieco mniej pieniędzy to rozwiązaniem może być tadelakt. Jest to materiał z wyższej półki ale tańszy od kamienia.

tadelakt w kuchni

Dobry design to nie tylko spektakularny wygląd, to także proste materiały, organiczne kształty, które odpowiednio zastosowane nadają lekkości bryle, współgrają ze światłem.

Do takich materiałów według mnie należy właśnie tadelakt.

W celu wytłumaczenia dokładnie tego zagadnienia posłużę się wikipedią – „ Tadelakt – stiuk ozdobny pochodzący z okolic Marrakeszu w Maroku. Wykonywany jest ręcznie poprzez nakładania warstwy tynku i polerowanie jej po wyschnięciu kamieniem półszlachetnym. Ze względu na swoją wodoodporność stosowany głównie w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą.”

Nakładanie tadelaktu to niemałe wyzwanie, ale efekt końcowy przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania.

Tadelakt jest na tyle plastycznym materiałem, że oprócz prostej ściany możemy z niego aranżować blaty, zlewy a także całe łazienki, umywalki, wanny.

tadelakt w łazience

Stosowany jest w łazienkach, saunach, kuchniach oraz jako eksluzywna okładzina ścian i kominków.

Godną polecenie firmą, która wykonuje tadelakt jest firma „Formes” Sp. z o.o. Oprócz tadelaktu firma ta oferuje ekologiczne tynki i farby gliniane gwarantujące unikalny design, ale przede wszystkim produkty te mają pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców m.in. poprzez regulację wilgotności. Stosowanie materiałów pochodzenia naturalnego stało się dzisiaj luksusem, do którego nie trzeba nikogo przekonywać podobnie jak w przypadku „zdrowej żywności”.

źródło: zdjęcia znalezione na pinterest oraz prywatne archiwa