Jakiś czas temu miałam niebywała okazję przeżyć przygodę odwiedzając dwie hiszpańskie fabryki płytek PERONDE i GRESPANIE. Jednym słowem poznałam płytki od środka. Mimo tego, iż pracuje w tej branży 10 lat to i tak były to dla mnie rzeczy nowe, ciekawe, interesujące i niezwykle imponujące. Mam tu na myśli nie tylko mnogość faktur, wzorów, kolorów ale przede wszystkim najnowocześniejsze rozwiązania i procedury w technologii produkcji, nowoczesność maszyn, nowoczesne systemy składowania płytek.

Systemy, które wdrożono wiele lat temu i nie napotkały w swojej pracy żadnej awarii, usterki. Fabryki przeogromne a pierwsze wrażenie gdy się tam człowiek rozejrzy, że właściwie nie widać tam ludzi pracujących. Większość pracy wykonują maszyny i roboty. Moim kolegom się to bardzo podobało, ponieważ to trochę jak w grze komputerowej, siedzisz przed komputerem i sterujesz wszystkimi robotami. Jeden mały człowieczek ogarnia przeogromną halę produkcyjną.

Kolekcje płytek Perondy i Grespanii są różne niemniej jednak w obu znajdziemy bogactwo faktur, stylów, kolorów, wymiarów.

Perondą interesowałam się od dawna gdyż bardzo lubię ich wzorzyste płytki, które zaprojektował znany projektant Francisco Segarra. To kolekcja w stylu vintage. Te płytki świetnie odnajdują się w klimatycznych pubach, barach, sklepach i oczywiście w mieszkaniach, domach. Stylizowane są na takie troszkę postarzane, niby zniszczone więc można sobie wyobrazić jakąś historię, jakąś tajemnice związaną z ich przeszłością. Dla mnie niezwykła kolekcja, którą można użyć i w nowoczesnym wnętrzu i w klasycznych pomieszczeniach. Taka kolekcja kameleon, odnajdzie się wszędzie gdzie ją użyjemy.

peronda kolekcja fz

peronda fz 1

peronda fz 2

peronda fz 3

 

Projektanta tej kolekcji Francisca Segarre poznałam też osobiście, to bardzo ciekawy człowiek, twórczy, o bogatej nieograniczonej wyobraźni, myślę, że w jego głowie jest więcej niż 100 pomysłów na minutę. Francisco oprócz tego, że zaprojektował kolekcje płytek dla Perondy to również produkuje i sprzedaje online meble do wnętrz, hoteli, restauracji, biur.  W jego showroomie mogliśmy obejrzeć rzeczy nietypowe, które w zestawieniu z surową nowoczesnością zbudują niezwykły klimat. Nadadzą wnętrzu duszy, trochę przytulności, tajemniczości. Można tam było obejrzeć stoły, krzesła, fotele, kanapy, lampy, dekoracje, lustra. Wiele inspirujących materiałów. W takich właśnie miejscach projektanci mogą czerpać pomysły.

stół , sofa w kratę

lustro

tarcze zegarów dekoracyjne

walizki

ceramika francisco segarra

zastawa stołowa francisco segarra

 

A to jest Pub nr 5  urządzony z wykorzystaniem płytek z kolekcji FS oraz artykułów z showroomu Francisca Segarii.

pub nr 5 francisco 1

pub nr 5 franisco 2

 

Ale Peronda to nie tylko postarzane płytki, są też kolekcje klasyczne takie jak Museum.

peronda kolekcja museum

 

Niesamowicie nowoczesna kolekcja Led, płytki z tej kolekcji wyglądają niemal jak tafle szkła. Nie spotkałam się w innych firmach z takim połyskiem płytek. Jest to oczywiście związane z wysokiej jakości procesem produkcyjnym.

peronda kolekcja led

Kilka innych kolekcji zasługujących na uwagę

peronda klasyczna 1

peronda klasyczna 2

 

Jest też mnóstwo futurystycznych kształtów, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne.

peronda futura 5

peronda kolekcja papirus

 

peronda futura 6

peronda futura 3. jpg.

peronda futura 1

 

Jest też bogaty wybór mozajek

peronda mozaiki

 

Może być na bogato

złote płytki peronda

bardziej ekologicznie

peronda ekologiczna

 

 

 

Kolejna fabryka płytek, którą odwiedziłam to GRESPANIA. Jest to najnowocześniejsza fabryka w Hiszpanii produkująca gres techniczny. Firma ta jest na rynku od 40 lat, jest firmą międzynarodową, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży produktów ceramicznych, innowacyjnych zarówno pod względem technologii jak i wzornictwa. Jest to firma, która myśli o przyszłości, inwestuje, wdraża nowe technologie produkcji a przede wszystkim dba i szanuje środowisko.

Właściciel fabryki oraz jego córka i syn oprowadzili nas po linii produkcyjnej, showroomie oraz hali wysokiego składowania.

fabryka grespania 1

fabryka grespania 2

fabryka grespania 3

 

Showroom, gdzie jest olbrzymia ekspozycja płytek. Wystrój tego miejsca jest nawiązaniem do stylu, który oferuje Grespania.

fabryka grespania 4

showroom grespania 2

showroom grespania 3

showroom grespania 4

 

Grespania ma zdolności produkcyjne na 10.000.000m2 rocznie. Imponujące !

Jako ciekawostka i dowód, że Grespania myśli przyszłościowo jest fakt  że w 2014 roku wprowadzili ceramiczne płytki H&C Tiles, oczyszczające powietrze, samooczyszczające i bakteriobójcze.

W Grespani znajdziemy wiele kolekcji oryginalnych, eleganckich, bogato zdobionych. Nie sposób zaprezentować wszystkich na zdjęciach więc pokaże te, które spodobały mi się najbardziej.

 

łazienka w heksagony grespania

płytki heksagony grespania

kolekcja palace grespania

 

płytki gemetryczne grespania

płytki wzorzyste grespania

kolekcja betonowa

fabryka grespania 5

 

Najważniejszym produktem Grespanii jest jednak Coverlam.

„Coverlam jest wynikiem długich lat badań i rozwoju. Dzięki wprowadzeniu technologii prasowania przez laminowanie możliwa stała się produkcja gresu porcelanowego o wymiarach 3×1 metr i grubości do 3,5 mm, który zachowuje właściwości mechaniczne i estetyczne właściwe dla gresu porcelanowego. W ten sposób płytki zyskują szersze zastosowanie, oferując możliwość innowacji zarówno w budownictwie jak i projektowaniu wnętrz.
Coverlam 3,5 i 5,6 mm to płytki rektyfikowane o wymiarach 3000 x 1000 mm, oferowane w różnych formatach. W przypadku modeli o grubości 3 mm, Coverlam mają na spodzie siatkę z włókna szklanego o grubości 0,5 mm, która to wzmacnia odporność mechaniczną płytki.
Dzięki minimalnej grubości 3,5 i 5,6 mm, Coverlam waży tylko odpowiednio 7,8 kg/m2 i 14 Kg/m2, co ułatwia jej przycinanie i montaż. Dzięki temu Coverlam oznacza oszczędność w realizacji projektów, gdyż pozwala skrócić czas ich wykonania.”

Coverlam jest świetnym materiałem jako blat do kuchni, można na nim bezpośrednio kroić, odstawiać gorące naczynia, nie wchłania barwników.

coverlam na blacie

 

Można go zastosować na duże powierzchnie jak ściany

coverlam na scianach

 

zabudowa recepcji

coverlam recepcja

 

Coverlam można też wygiąć i zastosować na ścianie co wygląda imponująco

coverlam wygiety

 

Coverlam na frontach szafy

showroom grespania

 

jako blat stolika

stolik z coverlamu

 

jako ażurowa ściana z podświetlonymi wycięciami

azurowa sciana z coverlamu

 

zagłówek za łóżkiem, fronty szafy i szafki nocnej.

sypialnia z coverlamu

 

Hiszpańska ceramika postrzegana jest jako ekskluzywna. Rozpiętość cenowa jest dość duża więc nie można ich zaszufladkować tylko do drogich. Jeśli wybierzemy te z górnej półki w zamian otrzymujemy oryginalne rozwiązania, sprawdzają się one we wnętrzach klasycznych, jak i awangardowych. Płacimy nie tylko za design ale za wysoką jakość i trwałość. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przy produkcji płytek wykorzystywane są jedynie najlepsze rodzaje gliny, które następnie wypala się z dużą starannością. Gdy więc mówimy o jakości płytek hiszpańskich, powinniśmy wiedzieć że jest to produkt trwały, niezawodny, ponadczasowy, elegancki.

źródło: własne archiwa oraz zdjęcia zapożyczone ze strony Perondy i Francisca Segarri oraz tekst ze strony Grespanii.