Jednym z symboli Portugalii są ceramiczne płytki Azulejos. Są one niemal wszędzie, zdobią kamienice, kościoły, pałace, wnętrza domów, stację metra, dworce a także fontanny i ogrody. Można by powiedzieć, że wszystko tam kręci się wokół płytek, płytek wzorzystych, kolorowych czyli takich które uwielbiam więc znowu byłam w swoim żywiole.

Dekorowanie ceramicznymi kaflami wprowadzili Maurowie w XIIIw. Za najpiękniejsze uważa się te barokowe niebiesko-białe. Oprócz tego, że są dekoracyjne mają inne praktyczne funkcję, przede wszystkim są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości, latem chronią przed upałem a zimą przed wilgocią.

Nazwa azulejos wywodzi się od arabskiego słowa al zuleycha oznaczającego gładki kamień a inna teoria mówi, że od słowa azul, które po portugalsku oznacza kolor niebieski.

Dominują wzory kwiatowe, orientalne, geometryczne i motywy morskie.

Każdy kto przyjedzie do Portugalii pierwszy raz jest zdumiony wszechobecnością i różnorodnością tej formy artystycznej azulejos czyli malowanych płytek ceramicznych pokrytych szkliwem.

WINNICA

Myślę, że im starsze i bardziej zniszczone tym większą historię i tajemnice noszą.

Płytki Azulejos produkowane są od ponad 800 lat w Portugalii i Hiszpanii po dziś dzień zachwycają orientalną urodą geometrycznych i roślinnych wzorów. Każda płytka jest ręcznie produkowana i dekorowana przez co zyskuje niepowtarzalny, unikatowy charakter.

Oglądając kolekcje płytek dostępnych obecnie w sprzedaży można wywnioskować, że styl ten jest popularny i pożądany, myślę, że jest to poniekąd związane z tym, że człowiek dobrze się czuje w środowisku naturalnym, lubi obcować z przyrodą a wzory roślinne i geometryczne są bardzo pozytywne.

Oglądając zdjęcia z podróży po Portugalii można stwierdzić, że elewacje tamtejszych budynków są tyko i wyłącznie z płytek. Zdradzę, że nie tylko ale w przeważającej większości.

Zobaczcie sami jak ja to widziałam…

ELEWACJA BUDYNKU

ELEWACJA ZIELONA

OCEANARIUM

APARTAMENT PORTUGALIA

ELEWACJA NIEBIESKA

ELEWACJA 3

ELEWACJA PŁYTKI 2

ELEWACJA W PŁYTKI

 

W Portugalii oprócz pięknych budynków są równie piękne lub może nawet piękniejsze plaże

plaza w lizbonie

plaza portugalii

jaskinia na plazy

Natomiast poza płytkami Azulejos i przepięknymi plażami Portugalia charakteryzuje się dla mnie czymś jeszcze a są to drzwi, ale takie niezwykłe drzwi owiane nutką historii i  tajemnicy, przepięknie kolorowe i oczywiście w zestawieniu z płytkami

DRZWI DESIGN 3

DRZWI DESIGN 4

DRZWI DESIGN 2

DRZWI DESIGN 5

DRZWI DESIGN 6 JPG

DRZWI DESIGN 1

 

W samym centrum Lizbony jest coś jeszcze, MUDE czyli Muzeum Designu, w którym króluja ikony designu (niestety nie można było robić zdjęć wszystkim eksponatą ) ale jest mała ciekawa garstka.

MUZEUM DESIGNU

MEBLE DESIGNU

LAMPA DESIGNU

MEBLE DESIGN MUZEUM

 

źródło: zdjęcia prywatne